Czy istnieje działka idealna?

Dostępne na rynku działki mają rozmaitą wielkość. Zazwyczaj uważa się, że lepsza jest działka duża niż mała, choć czasami jest to kwestia dyskusyjna. Liczy się bowiem także kształt posesji. Działka duża, lecz wąska i długa, może być trudniejsza do zabu­dowy niż działka mniejsza, za to o regularnym kształcie.

Czy istnieje działka idealna 2

Pamiętaj, że przepisy prawa budowlanego pozwalają na usy­tuowanie domu wolnostojącego w odległości minimum czterech metrów od granicy działki  lub trzech metrów od granicy działki, jeśli ściana ta nie ma otworów. Jednak nie jest to kwestia bezdyskusyjna, bo przecież można zastosować do doświetlenia nieprzezierne pu­staki szklane tzw. luksfery. Z praktyki wiadomo, że ściany zwykle mają okna, więc od szerokości działki trzeba odliczyć 8 metrów, żeby uzyskać największą możliwą szerokość domu, jaki można na tej działce postawić. Warto pamiętać, że im działka jest węż­sza, tym trudniej jest znaleźć pasujący do niej gotowy projekt domu.

Czy istnieje działka idealna

Gdy działka ma szerokość mniejszą niż 16 m prawo do­puszcza zlokalizowanie budynku w tzw. „ostrej granicy” lub w od­ległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy. Ściana od granicy nie może mieć otworów okiennych i drzwiowych.

About The Author

admin

Leave a Reply